logotyp
Login

Jak vybrat vhodný typ galerie?

Jaké typy galerií existují, který typ je vhodný pro mé potřeby?

Příklad jednoduché galerie

Příklad jednoduché galerie

a) Jednoduchá galerie
Začínajícím uživatelům doporučujeme používání jednoduché galerie. Po založení galerie je možné se do ní vrátit přes editaci (symbol zkříženého žlutého nářadí ve změně obsahu příslušné stránky). V editaci galerie je možné měnit výšku obrázku v pixelech.


Díky tomu si můžeme obrázky v galerii zvětšovat či zmenšovat, a tak ovlivňovat vzhled fotek na stránce, co se týče úpravy a velikosti. Tímto způsobem můžeme ovlivnit, zda máme na řádku 2, 3 nebo více obrázků.
Dále u jednoduché galerie můžeme nastavit mezery mezi obrázky pomocí údaje o odsazení obrázku.
U jednoduché galerie můžeme volit i sílu ohraničení obrázku a barvu ohraničení obrázku. Pro většinu případů doporučujeme sílu ohraničení 1 pixel a barvu ohraničení černou či tmavě šedou (v případě tmavého pozadí celých stránek ohraničení světle šedé).
K jednotlivým obrázkům můžeme napsat popisek (do políčka Popis 1). Popisek se návštěvníkovi stránek u jednoduché galerie zobrazuje v bublině při najetí myší nad obrázek. V jednoduché galerii je vhodné zamyslet se nad pořadím fotografií, zvláště pokud některé jsou na výšku, a některé na šířku. Doporučujeme je seřadit tak, aby vizuálně vypadaly pěkně. Viz příklad na obrázku výše.

b) Pokročilá galerie
Pokročilá galerie je určena pro zkušenější uživatele, a je díky ní možné dosáhnout velmi různorodého vzhledu a zajímavých efektů. Pokročilá galerie se zapne v editaci galerie vypnutím funkce jednoduché galerie. V pokročilé galerii je možné využít veškeré další volby, jako například možnost zobrazení popisků pod obrázky.

Dále můžeme nastavit, aby se fotografie chovaly jako v albu - tj každá fotografie ma ještě kolem sebe určité pozadí (rám) a tento rám může mít také své ohraničení (okraj). Díky tomu je možné zajistit úpravnější zobrazení fotografií, které mají různý poměr stran. V pokročilé galerii se fotografie zarovnávají na stránce nikoli jen stejně velkými mezerami mezi fotkami (jako je tomu u jednoduché galerie), ale zarovnávají se tak, aby pod sebe lícovaly okraje rámu. Každá fotografie je tedy vycentrovaná uprostřed svého rámu. A zarovnané jsou hrany rámu - tvoří tedy jakousi pomyslnou tabulku, kdy v každém políčku tabulky je jedna fotografie.
Je však třeba dbát na správné nastavení výšky a šířky rámu, tak aby některé výrazně vyšší či výrazně širší fotografie nepřetékaly svůj rám. Pokud naopak máme fotografie přibližně ve stejném poměru stran, můžeme využít funkci automatického nastavení výšky a šířky rámu. (volba "Vypočítat automaticky").

V galerii můžeme nastavit stránkování fotografií. Tedy založíme například dva řádky fotografií, v každém řádku jsou 4 fotografie. Časem ale potřebujeme do galerie přidat další fotografie a přitom nechceme, aby nám galerie zabírala celou stránku. Zapneme tedy v editaci galerie stránkování a nastavíme, že se bude stránkovat např. po 8-mi obrázcích. Prvních 8 obrázků se tedy zobrazí přímo na stránce. Nad galerií přibudou šipky pro listování. Po kliknutí na šipky se zobrazí dalších 8 obrázků atd.

Příklad porkočilé galerie - s rámem bez podbarveného pozadí, bez ohraničení rámu, s orámováním obrázku, se zapnutými popisky pod obrázkem
Příklad porkočilé galerie - s rámem bez podbarveného pozadí, bez ohraničení rámu, s orámováním obrázku, se zapnutými popisky pod obrázkem
Příklad porkočilé galerie - s rámem který má podbarvené pozadí, s ohraničením rámu, s orámováním obrázku, se zapnutými popisky pod obrázkem
Příklad porkočilé galerie - s rámem který má podbarvené pozadí, s ohraničením rámu, s orámováním obrázku, se zapnutými popisky pod obrázkem
Příklad pokročilé galerie s použitím 1 doplňkového obrázku (piktogramu pod galerii)
Příklad pokročilé galerie s použitím 1 doplňkového obrázku (piktogramu pod galerii)