logotyp

Jednoduchý odkazník

Na obrázku jsou uvedené jednotlivé volby odkazníku. Každá je očíslovaná a níže je krátký popis, jak je používat.

1) Závislost na stránce

Tato volba umožňuje, aby se odkazník zobrazoval v levém nebo pravém sloupci pouze na stránce, na které je zvolen. Naopak, pokud tato volba není zatržená, zobrazuje se odkazník na všech stránkách. Pokud dáte ukázat na hlavní straně, ukáže se odkazník pouze v hlavním obsahu dané stránky, ať už závislost na stránce zaškrtnete nebo ne. Možnost zobrazovaní na všech stránkách je umožněna jen pro levý a pravý sloupec, který se používá na reklamní Bannery.

2) Řazení levý/pravý sloupec

Při použití více odkazníků v levém a pravém sloupci vzniká potřeba je řadit. Řazení odkazníků v levém a pravém sloupci se provádí zde. Pro řazení v hlavním obsahu stránek funguje klasické řazení bloků.

3) Ukázat na hlavní straně

Jak je již naznačeno v bodě jedna, tato volba zobrazí odkazník v hlavním obsahu stránky. Pokud není zatržena, v hlavním obsahu se nezobrazí.

4) Ukázat v levém sloupci

Pokud zaškrtnete tuto volbu, zobrazí se odkazník v levém sloupci. Zobrazení lze také kombinovat. Můžete tedy odkazník zobrazit v levém i pravém sloupci a ještě k tomu v hlavním obsahu stránky. Pokud je volba nezaškrtnutá, odkazník se v levém sloupci nezobrazí.

5) Ukázat v pravém sloupci

Zašktnutí této volby funguje obdobně jako předchozí volba, akorát pro pravý sloupec.

6) Pozicovat

Takto vypadá nevhodně napozicovaný odkazník .

Pozor !!! Tato volba vyjme odkazník z hlavního obsahu. Můžete ji sice dát na kterékoli místo na stránce, ale může se Vám pak také stát, že Vám bude překrývat text či grafiku pod sebou. Pozicování používáme hlavně na místech, která se "nenatahují" - to znamená záhlaví, horní část levého a pravého sloupce, s tím, že je třeba také nastavit patřičné odsazení obsahu tak, aby se nemohl případný "řádný" obsah stránek překrývat s napozicovaným odkazníkem.
V žádném případě nepozicujte odkazník do zápatí, dolů do levého nebo pravého sloupce či dolů do hlavního obsahu stránky. Toto je redakční systém, ne statické stránky! I kdyby jste to teď různým vkládáním prázdných článků a podobně vyladili tak, aby se Vám nic nepřekrývalo, věřte, že za 14 dní až uděláte maličkatou změnu, bude ladit znova. Možná se Vám to ani vyladit nepodaří a budete akorát dopálení.

7) Souřadnice v pixelech x-y

Po zaškrtnutí přechozího políčka "pozicovat" sem zadáváte souřadnice v pixelech. Pozice se bere od levého horního rohu odkazníku.

8) Přepnout na

Sem se vkládá text odkazníku. Jestli chcete využít rozšířené možnosti fomátování textu, klikněte na [rozšířený]. Z hlediska čitelnosti kódu vyhledávači je jednoznačně lepší používat jednoduchý editor textu!

9) Výška řádků v textu

Tato volba mění výšku řádku v textu, takže písmo je pak na sebe nahoře a dole, více či méně "nalepené", podle toho, jak to nastavíte.

10) Písmo typ

Natavení týkající se písma v odkazníku. Můžete nastavit jeho font, velikost, barvu a tučné. Pokud tedy váháte mezi použitím rozšířeného odkazníku a této volby k dosažení stejného výsledku, použijte raději tuto volbu!

11) Styl čáry

Odkazník může být orámovaný. Zde volíte, jak bude orámovovaný, v jaké barvě bude rámeček a jakou bude mít okolní barva tloušťku. Pokud ohraničení nechcete, klikněte na styl čáry žádný, barva žádná a tloušťka všude 0.

12) Odsazení uvnitř a odsazení vně

Tady můžete odsadit nejprve obsah odkazníku od krajů. Pak také odsazení vně odkazníku odshora a odspoda od okolních bloků, popřípadě od kraje části stránky, kde je. Částí stránky myslím například levý, nebo pravý sloupec. Takže když u jediného odkazníku v pravém sloupci zvolíte odsazení vně odshora 50 pixelů, posune se Vám celý odkazník o 50 pixelů dolů od horní hrany pravého sloupce.

13) Barva pozadí

Zde nastavíte barvu pozadí odkazníku. Poukud je nastaveno, že není nastavena, je tam standartně barva, která je nastavena v designu, jako výchozí barva pozadí stránky.

14) Nové okno

Zaškrtnutím této volby se případný odkaz nastavený v odkazníku otevře v novém okně. Pokud je to odkaz mimo Vaše stránky tak doporučujeme tuto volbu zaškrtnout. Někteří uživatelé se pak totiž mají problémy na Vaše stránky vrátit zpět, což určitě nechcete :-).

15) Odkaz dovnitř

Tady můžete dát odkaz někam jinam na Vaše stránky. Z roletky si vyberete sekci, na kterou chcete odkázat, a uložíte. Používá se to například u stránek spojených s eshopem, kde si na stranu O nás dáte odkazník s obrázkem, textem nebo banner a v této roletce zvolíte sekci eshop. Návštěvníky to může zaujmout a dostanou se tak do sekce eshop. Nebo chcete upoutat návštěvníky na nějakou akci, pro kterou jste třeba založili samostatnou sekci. Postup vložení bude opět podobný.

16) Odkaz ven

Tady můžete vložit odkaz mimo Vaše stránky. Nejsnadnější je si v nové záložce otevřít stránku, na kterou chcete odkázat, adresu zkopírovat CTRL+C, přepnout se do okna, kde máte puštěnou administraci Vašich stránek, a při úpravě nebo tvorně odkazníku tam odkaz vložit CTRL+V a uložit.

17) Výška bloku

Výškou bloku stanovíte odkazník přesně tak vysoký, jak chcete. Pokud používáte pozicovaný odkazník, můžete také nastavit šířku bloku.

18) Obrázek na popředí

18) Obrázek na popředí

Obrázek na popředí by měl být menší, nebo nejvýše přesně stejně veliký (široký), jak je odkazník, popřípadě levý nebo pravý sloupec, kam ho chcete umístnit. Pokud bude větší, bude Vám vytékat ven, jako na obrázku, kde je větší obrázek než je levý sloupec umístněn do levého sloupce. Znamená to tedy upravit velikost vkládaného obrázku patřině dle parametrů oblasti, do které odkazník vkládáte. Velikost jednotlivých částí, jako je šířka levého sloupce, popřípadě pravého sloupce, zjistíte v záložce design ve volbách "Levý sloupec stránky" a "Pravý sloupec stránek". Šířku hlavního obsahu stránky zjistíte případně odečtením součtu těchto dvou šířek od šířky celého webu, která je uvedená v "Designu" v záložce "Rozměry a barvy základního podkladu". Hodnoty v designu raději neměnte, nebo se může stát, že si celý design rozhodíte.

19) Obrázek na pozadí

19) Obrázek na pozadí

Obrázek na pozadí znamená, že text bude přes obrázek. Po nahrání obrázku do pozadí se objeví další volby:
-zarovnání vodorovně a svisle. Pokud máte odkazník v levém sloupci a nezobrazuje se Vám správně, dejte zarovnání vlevo.
-opakování ( x+y, x, y, žádné)
Tato volba se může používat pro "Pozadí". Takové pozadí může být například 1 pix tlustá čára s barevným přechodem.

20) Flash animace

Sem můžete vložit animaci flash, parametry animace se vkládají do okénka Parametry Flash. Animace by neměla přesahovat 20 MB. Pokud byste chtěli vkládat větší animaci, kontaktujte nás.