logotyp

Tabulky

Základ je mít čistý kód tabulky -> bez formatováni, které by dhtml editor neznal. Ideální je naimportovat tabulka z  tabulkového procesoru Calc od OpenOffice přes klávesovou zkratku CTRL + V (v rozšířeném editoru článku). Z Excelu není imoprtování bez problémů a většinou se nenaimportuje správně. Doproučujeme si proto stáhnout Calc. Když tabulku vytvoříte a plánujete ji v budoucnu občas upravovat, je dobré si tu v Calcu vytvořit uložit. Když pak chcete dělat úpravy, neděláte je přímo na webu, ale upravíte si tu v Calcu a upravenou ji tam vložíte. Tímto postupem si ušetříte mnohé nervy.

Nyní je třeba nastavit rozměr tabulky (tabulek). To můžete nastavit několika způsoby, používají se procenta a nebo pixely (absolutní rozměr). Procenta mají tu výhodu, že se tabulky chovají rozumně i po změně nastavení šířky hlavního obsahu. Rozměr v procentech prohlížeč vypočítá jako procentní část známého rozměru nadřazeného prvku (u tabulek ve VW je většinou nadřazený prvek hlavní obsah a jeho známá část je například šířka).
Pokud šířka hlavního obsahu webu je 500 px a nastavíme šířku tabulky 90%, tabulka bude mít šířku 450px (90% z 500 je 450).

- Pokud chcete nastavit šířku tabulky (pozor na blokovaná automaticky otevíraná okna prohlížeče, pokud se Vás systém zeptá, jestli chcete povolit, zvolte povolit z tohoto webu natrvalo): pravé tlačítko na tabulku > vlastnosti tabulky > Obecné > Šířka > zadáte hodnotu např 90%, nebo 400px pokud chcete, aby tabulka byla široká přesně 400px, nebo hodnotu 100% pokud chcete, aby tabulka vyplnila celý hlavní obsah stránky, bez ohledu jak je široký atp.

- Pokud chcete nastavit rozměr buňky, postup je stejný: pravé tlačítko na tabulku > vlastnosti buňky > Obecné > Šířka > zadáte hodnotu např 25%, pokud má tabulka 4 sloupce a chcete, aby byly všechny stejně široké (4 x 25% = 100% šířky tabulky (tabulka je zde nadřazeným prvkem)). Důležité je dole vybrat možnost Aktualizovat všechny buňky v tabulce (nebo na řádku), aby jste totéž nemuseli dělat pro každou buňku zvlášť.
U tabulek musíme pochopit, že pokud nastavíme šířku nějaké buňky, ale ve sloupci je jiná buňka s větší nastavenou šířkou, nebo buňka roztažená nedělitelným textem, tak se šířka sloupce nastaví podle nejširší buňky (jinak to ostatně ani nejde, jinak by se tabulka zhroutila), totéž platí o výšce buňky a výšce řádku, řádek se vždy udělá vysoký podle nejvyšší buňky.

Proč tabulka nedělá, co má?
- mám kolem textu mezery bud na začátku, nebo na konci, které tabulku roztahují.
- mám text, který nelze zalomit a roztahuje buňku na šířku, nebo mám text rozdělen nedělitelnou mezerou  (mezeru vymažu a udělám ji znova pomocí space - mezerník na klávesnici).
- mám v buňkách odřádkování (enter), které řádky tabulky roztahuje.
- mám v tabulce zavlečené formátování (například ze stránek, odkud se brala tabulka), které nevidím a dhtml editor si s ním neporadí. Pomůže zkopírovat tabulku do excelu a vložit ji znova do dhtml přes paste from word.
- pokud ani to nepomůže, zkopíruji texty z tabulky do notepadu, který odstraní formátování, a pak jej ručně vložím do tabulky na čistém listu excelu, potom vložím do dhtml editru (prázdného) přes paste from word.

Odsazení linek tabulky od textu

Odsazení linek tabulky od textu

Pokud chcete, aby se odsadil text od linek ohraničení, klikněte pravým tlačítkem na tabulku, na Vlastnosti tabulky ( první záložka ) volba Výplň buněk a nastavte tam 2 pixely. Udělá to, že nejsou písmenka tak blízko u čáry tabulky. Viz obrázek

Rozdíl a výsledek

Rozdíl a výsledek